Statymų patarimai
Tikriausiai visi žino, kad niekad negalima statyti aklai. Buvusių rungtynių bei žaidėjų analizė jums gali padėti priimti teisingus sprendimus, kai daromi futbolo ar krepšinio statymai. Bet ką gi daryti tiems, kurie visa tai daro nuo nulio ir yra visai žali? Tokiu atveju tikimės, kad mūsų pateikiami statymų patarimai jums padės susidėlioti visus taškus ir pasirinkti teisingai.
❓ Kodėl svarbu išanalizuoti buvusias varžybas prieš darant statymus?
Atlikę išsamią tokių varžybose dalyvaujančių komandų analizę, jūs galite aiškiau suprasti, koks žaidžiančių komandų lygis, žaidėjų stiprumas, kokias žaidimo strategijas bei taktikas jie naudoja. Tokiu atveju galėsite aiškiau suprasti, kuriai iš jų daugiau šansų laimėti, kiek maždaug taškų jos abi gali surinkti ir pan.
❓ Kas daro įtaką žaidėjų motyvacijai?
Motyvacija rungtynėse yra labai svarbi. Labiau motyvuoti žaidėjai ilgiau turės jėgų pulti bei atremti kitų puolimą. Motyvacija padidėja žaidžiant svarbias rungtynes, turnyrą ar lygą; varžantis namuose; dirbant geromis sąlygomis su laiku mokamu atlyginimu.
❓ Kokios būna lažybų koeficientų išraiškos?
Koeficientai žymimi trimis skirtingais būdais:
dešimtainiai – 1,95; 2,51 ir kt.;
trupmeniniai 9/10; 10/11 ir kt.;
amerikietiškieji +95; -83 ir kt.
❓ Kas yra EV?
EV – tai tikėtina įvykio vertė. Ji apskaičiuojama įvykio tikimybę padauginus iš siūlomo koeficiento, pvz.: 0,55*1,95=1,0725. Šiuo atveju EV>1, todėl ilgajame periode turėsite pranašumą.
❓ Kodėl svarbu užsiregistruoti į kelias lažybų bendroves?
Skirtingos bendrovės siūlo ir skirtingus statymo koeficientus. Jei turėsite sąskaitas bent keliose iš jų, tokiu atveju prieš atlikdami statymą, patikrinsite, kurioje iš jų konkretaus įvykio koeficientas yra didžiausias.
Varžybų analizė
Kiekvienos varžybos yra kažkuo savitos – skirtingi žaidėjai, skirtinga vieta, besivaržančių komandų tarpusavio ryšiai ir pan. Žemiau aptariami svarbiausi statymų patarimai, į kuriuos reikia atkreipti dėmesį.
Ankstesnės varžybos
Pirmas dalykas, ką turite suprasti, tai, kad kiekvienos rungtynės yra skirtingos. Kartais varžosi stiprios komandos, kartais silpnesnės. Būna tokių atvejų, kai dvi komandos anksčiau žaidė ir viena iš jų pralaimėjo. Dabar jos ir vėl susitinka. Pralaimėjusi komanda nežada nusileisti ir nori bet kokiais atvejais siekti revanšo, todėl jų pastangos padvigubėja. Prieš tai laimėjusi komanda kaip tik gali būti labiau atsipalaidavusi po buvusio laimėjimo. Taigi gerai įvertinkite abu šiuos dalykus prieš statydami.
Analizuoti galima ir ankstesnes ne tų pačių komandų varžybas. Tokiu atveju išanalizuojama komandos sudėtis, gynybinės, puolimo galimybės, žaidėjų stiprumas, bendradarbiavimas ir kita. Nepamirškite, kad prieš statant reikėtų išanalizuoti mažiausiai 20 buvusių varžybų, nes tik tokiu atveju galėsite perprasti, ko galima tikėtis.
Žaidėjų traumos
Prieš statydami visada pasidomėkite, kokia žaidėjų ar komandos narių situacija. Kuo gi tai svarbu? Ogi tai, kad dažnai komandose yra keli stipriausi dalyviai, kurie veda visą komandą į priekį. Jeigu kažkas iš tokių “varikliukų” patiria traumą ir negali žaisti, komanda iškart tampa silpnesne ir tokiu atveju reikia gerai apgalvoti, ar rizikuosite daryti statymą būtent už ją. Rungtynėse, kuriose dalyvauja po vieną žaidėją: boksas, tenisas – traumos taip pat reiškia labai daug. Kadangi šios sporto šakos reikalauja daug ištvermės, mažiausia trauma prieš ar per varžybas gali ne tik iškreipti rezultatą, bet ir nutraukti pačias varžybas.
Žaidėjų motyvacija
Galvojate, kad motyvacija žaidime nieko nereiškia? Tikrai taip nėra. Kartais dalyviai dėl kokių nors asmeninių ar dar kitų priežasčių visai nesistengia laimėti. Visada reikia atsižvelgti į šį dalyką. Panagrinėkite varžybų grafikus: jeigu komanda žaidžia nesvarbias jiems rungtynes, nors ant nosies tokios rungtynės, kurias būtina laimėti, tada jie (ar bent jau pavieniai žaidėjai) gali žaisti tiesiog taip, kad ištemptų laiką ir pergalė jiems tokiu atveju visai nesvarbi.
Svarbiausi dalykai, įtakojantys žaidėjų motyvaciją:
- Žaidimas namuose ar išvykoje;
- Rungtynių svarba;
- Bendra komandos atmosfera (laiku mokamas atlyginimas, kitokie paskatinimai, santykiai su treneriu ir pan.);
- Turnyro svarba.
Statymų patarimai – lažybų koeficientai
Kadangi yra daugybė skirtingų lažybų bendrovių: vienos iš jų lietuviškos, o kitos ne, todėl statymų koeficientai jose skiriasi. Prieš darydami statymus, įvertinkite, kaip žymimi lažybų koeficientai konkrečioje bendrovėje.
- Daugelyje Europos šalių (taip pat ir Lietuvoje) naudojami dešimtainiai koeficientai, pvz.: 1,91.
- UK koeficientai išreiškiami trupmenomis, pvz.: 10/11.
- Amerikoje koeficientų išraiška tokia: -55, +55 ir pan. Šis skaičius nurodo, kiek laimėsite (+) arba pralaimėsite (-) padarę statymą, kurio vertė 100.
Dabar dešimtainį koeficientą užrašysime UK bei Amerikietiška išraiška:
EU 1,91 UK 10/11 USA -100
Lažybų koeficientų skaičiavimas
Išnagrinėję koeficientus, turite suprasti, kad statymai net už mažus jų dydžius jums nebūtinai atneš pergalę. Trumpajame periode gal ir pasiseks, bet ilgainiui lažinsitės vėl ir vėl ir galiausiai galite likti ant nulio ar net minuse. Taigi, kaip įgyti bent kažkokį pranašumą, kad minuso visgi pavyktų išvengti?
Užsiregistruokite į skirtingas lažybų bendroves
Tie, kas nenori aklai pasitikėti viena bendrove, prieš statymus išanalizuoja kelis įmanomus variantus. Kai norite statyti už konkrečias varžybas, pereikite per visus tokius statymus siūlančius puslapius ir apsistokite ten, kur koeficientas yra pats didžiausias. Tokiu atveju pralaimėjimas visose bendrovėse būtų vienas, bet jeigu pavyktų laimėti, gautumėte didžiausią sumą. Kuo didesnis koeficientas – tuo didesnis laimėjimas.
Išanalizuokite visų rungtynių baigčių tikimybes
Šiuo atveju labai svarbu suprasti, kad vien koeficientas jums laimėjimo neatneš. Jeigu pasirinksite tokį įvykį, kurio tikimybė minimali, tokiu atveju net ir aukštas koeficientas gali jus nuvesti į minusą. Šiuo atveju turite apsiskaičiuoti tikėtiną įvykio vertę (EV). Tą padaryti galite įvykio tikimybę padauginę iš koeficiento. Jeigu sandaugos rezultatas bus didesnis nei 1, tokiu atveju galima rizikuoti.
EV = tikimybė x koeficientas.
Pvz.: pirma komandos laimėjimo tikimybė yra 45%, antros komandos – 52%. Pirmosios komandos koeficientas – 1,25, antros – 1,02. Paskaičiuokime abiejų komandų EV.
- EV1 = 0,45×2,25 = 1,0125
- EV2 = 0,52×1,72 = 0,8944
Kaip matote, pirmosios komandos įvykio vertė yra ne tik didesnė už antrosios, bet ir viršija vienetą, kas nurodo, kad galutiniame rezultate jūs įgaunate šiokį tokį pranašumą. Aišku, po vienų lažybų galite pralaimėti ir nueiti į minusą, bet ilgajame periode atliekant tokios ar didesnės vertės statymus, yra tikimybė, kad tai atsipirks. Aišku, konkrečiame pavyzdyje tas atsipirkimas sudaro tik vieną procentą, todėl geriausia būtų paieškoti dar didesnės EV statymų.
Antrosios komandos atveju EV mažesnis nei vienetas. Tokiu atveju ilgajame periode jūs patirsite nuostolį.
Tikimės, kad šiame straipsnyje aprašyti statymų patarimai jums padėjo geriau suprasti, į ką reikia atkreipti dėmesį bei kaip apskaičiuoti EV.